W sezonie jesienno- zimowym kaloryfery pozwalają utrzymać w mieszkaniu odpowiednią temperaturę. Sprawność urządzeń grzewczych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ich skuteczności, ale także dla wysokości naszych rachunków. W związku z tym powinieneś reagować, gdy tylko zauważysz jakieś odstępstwo od normy. Często zdarza się np., że kaloryfer grzeje tylko do połowy. Podpowiadamy, na czym polega problem i jak go rozwiązać. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków możesz to zrobić samodzielnie, bez wzywania fachowca.
Dlaczego kaloryfer grzeje do połowy?
Wiele osób sądzi, że jeśli połowa grzejnika jest ciepła, a połowa zimna, trzeba go odpowietrzyć. Rzeczywiście może tak być. Zabieg jest potrzebny, kiedy grzejnik jest na górze zimny, a na dole ciepły. Dzieje się tak, ponieważ w urządzeniu znajduje się powietrze, którego nie powinno tam być. Czasami jednak mamy do czynienia z odwrotną sytuacją — kaloryfer grzeje od góry, a na dole pozostaje całkowicie zimny. W tym przypadku przyczyna jest zupełnie inna. Najprawdopodobniej jest nią szlam zalegający na dnie grzejnika. Bez względu na to, dlaczego twój kaloryfer grzeje do połowy, zwykle nie trzeba wzywać fachowca. W większości przypadków dasz radę samodzielnie naprawić urządzenie.
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
W przypadku nowszych grzejników proces odpowietrzania jest bardzo prosty. Na początek zakręć termostat. Weź śrubokręt i ręcznik (trzymaj go przy zaworze, by nie zalać mieszkania wodą), a następnie odkręć zawór odpowietrzający znajdujący się w górnej części urządzenia. Pozostaw zawór otwarty do czasu, gdy przestaniesz słyszeć syk powietrza i zauważysz, że z grzejnika zaczęła cieknąć woda. Zakręć zawór i gotowe! W przypadku starszych grzejników żeliwnych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ do odkręcenia zaworu musisz użyć płaskich kluczy. Pozostała część procedury wygląda dokładnie tak samo.
Jak usunąć szlam z dna grzejnika?
Usunięcie szlamu z dna grzejnika również nie jest trudnym zadaniem. Najczęściej problem rozwiązuje odkręcenie zaworu termostatu na pełną moc i pozostawienie uruchomionego kaloryfera na kilka godzin. Po tym czasie możesz wrócić do dawnego ustawienia termostatu. Jeśli po tym zabiegu kaloryfer nadal grzeje do połowy, musisz wezwać na pomoc hydraulika. Nie zwlekaj z tym, ponieważ pozostawienie grzejnika w tym stanie może bardzo zwiększyć zużycie energii cieplnej, a więc przełożyć się na wysokość rachunku za ogrzewanie.
Źródło: Genialne.pl